NEUROFEEDBACK I INNE METODY W NAPRAWIE FUNKCJI POZNAWCZYCH

optymalna koncentracja uwagi, pamięć, motywacja, dobry nastrój
Helpful HandREHABILITACJA NEUROFEEDBACKNEUROFEEDBACK I INNE METODY W NAPRAWIE FUNKCJI POZNAWCZYCH
 
Dodany: 2010-02-16, 13:35:28

dzień dobry,

Powód dla którego weszłam na Państwa stronę to znaczna ilość zapytań od strony chorych na SM o możliwościach rehabilitacji funkcji poznawczych za pomocą neurotechnologicznych metod bez użycia farmakologicznych środków.
EEG Instytut wprowadził do Polski w r.1999 szeroko metodę EEGBiofeedback, następnie biofeedback, audiowizualną stymulację mózgu oraz psychohydroterapię - zorganizował odpowiednie kursy, szkolenia praktyczne, możliwość zaopatrzenia się w aparaturę tak, iż obecnie nawet w małych miastach i miasteczkach są ośrodki, które pracują - najczęściej z metodą EEGBiofeedback w gabinetach lekarzy, psychologów, rehabilitantów, pedagogów szkolnych. Po wejściu na internet można znależć mnóstwo prezentacji.
Parę słów o jakie metody chodzi i jakie korzyści mogą uzyskać z treningów chorzy z SM.Otóź zaburzenie funkcji poznawczych istotnie wpływa na obniżenie jakości życia chorych z SM ( obniżenie motywacji, chęci do działania, utrzymywania więzi społecznych i wynikające z nich zadowolenia). Zaburzenia dotyczą chorych z każdą postacią SM i występują na każdym etapie rozwoju choroby. Objawy i stopień nasilenia się róźnią ale najczęściej dochodzi doupośledzenia procesu uczenia i zapamiętywania, do zaburzenia koncentracji uwagi, tempa przetwarzania i funkcji wzrokowo-przestrzennych. Często towarzyszą im problemy dotyczą tempa mówienia, zmęczenia, zaburzenia nastroju i depresji, obserwuje się spadek energii. cytowane za Francesco Patii: Zaburzenia funkcji poznawczych w SR. Neurologia Po Dyplomie, 2010,5/1,str.22-28.
Czy neurotechnologia może pomóc? bez ubocznych skutków?
Metody neurotechnologiczne są metodami bezpiecznymi wykorzystującymi proces uczenia oraz aparaturę medyczną do rehabilitacji funkcji poznawczych. Mogą być stosowane i u dzieci i u osób starszych. Jak przebiega rehabilitacja?
1.ocena funkcji poznawczych - komputerowymi testami psychologicznymi oraz konsultacją medyczną, zawierającą badanie EEG i mapę mózgu.
2.Następnie w przypadku EEGBiofeedbacku indywidualnie projektuje się protokół naprawczy.
3.Treningi są przeprowadzane 2-3x w tygodniu min.30 minut.w przyjemny sposób pod postacią wideogry (ruszające się obrazki, bryły są przepisane fale mózgowe chorego), terapeuta śledzi faktyczne wykresy krzywych i parametry cyfrowe mapy mózgu
4.Z każdego treningu jest wydruk cyfrowy na podstawie którego można śledzić przebieg treningu.
5.W zależności od stopnia istniejących zaburzeń i tzw.krzywej uczenia, potrzebnych jest 20 i więcej treningów
6.trening można prowadzić i w domu po przeszkoleniu opiekuna, rodziców, rodzeństwa, partnera/ki chorej/chorego pod superwizją
Metoda obecnie dostępna w wielu miastach i miasteczkach Polski oraz w Warszawie w wielu miejscach również w EEG Instytucie.

[b]Biofeedback może pomóc szczególnie w nauce relaksacji
. Obie metody - EEGBiofeedback i biofeedback - wymagają terapeuty który wspomaga proces uczenia się reakcji własnego ciała i umysłu u osoby trenowanej.

Treningi AVS polegają na zastosowaniu stymulacji świetlnej i dżwiękowej - potrzebne są okulary z wbudowanymi mrugającymi diodami, słuchawki oraz małe urządzenie przenośne z odpowiednimi programami na wzmocnienie energii, koncentracji, uczenia się, na poprawę snu. Urządzenie nie wymaga terapeuty, można samemu pracować w domu jednak po wykonaniu badania EEG, w którym obowiązkowo należy wykonać próbę FS fotostymulację. Jest to konieczne dlatego iż wśród populacji nawet zdrowych występują osoby przeczulone na ”mrugające światełko”- te osoby nie mogą pracować z aparatem AVS, psychowalkmanem. Również chorzy z kardiostymulatorem i kobiety w ciąży są wykluczone z tej metody wspomagania naprawy funkcji poznawczych. Metoda dostępna w wielu ośrodkach psychologicznych i medycznych na terenie kraju jak i w EEG Instytucie w Warszawie.
Metoda psychohydroterapii jest szczególnie skuteczną i przyjemną metodą, polegającą na kąpieli w ciepłym roztworze solnym (Morze Martwe) w specjalnej kapsuli. Również ta metoda przynosi relaks który nie jest możliwy innymi sposobami niż neurotechnologią, daje możliwość wyciągnięcia się na powierzchni wody i nawet snu w kąpieli. (woda bardzo gęsta nie ma możliwości odwrócenia się).
W idealnej dla kręgosłupa, dla mięśni kończyn wodzie, można relaksować ciało i umysł i poprawić stan swojej skóry (ważne dla kobiet w każdym wieku i nastolatków). Ponadto psychoterapeuta może zastosować sugestię i afirmację które trafiają wprost do podświadomości. Metoda dostępna w Zielonej Górze, w Szamotułach, w Krojantach, w Warszawie.
Wszystkie wymienione metody neurotechnologiczne są również z powodzeniem stosowane w innych zaburzeniach i chorobach neurologicznych i psychicznych, jak i u osób zdrowych celem optymalizacji pracy mózgu i całego organizmu.
Zapraszam na stronę EEG Instytutu www.eeginstytut.pl lub www.eeg.com.pl. EEG Instytut jest Ośrodkiem naukowo-szkoleniowym Polskiego Towarzystwa B

Ostatnio edytowany przez: eeginstitute, 2010-02-16 13:38:26
Liczba wyświetleń: 1484
Oglądasz posty 1-1 z 1
 
Nazwa forum:
Helpful Hand
Opis forum:
Forum dotyczące stwardnienia rozsianego, leczenia, problemów i sposobów radzenia sobie z ta chorobą dla osób nią dotkniętych oraz ich rodzin.
Kategoria forum: Medycyna i zdrowie
Liczba użytkowników: 43
Odwiedzin dziś (łącznie): 63 (262370)
Postów: 973 / Tematów: 253
Ostatnio dołączyli do forum:
 
Najaktywniejszy użytkownik:
Tematów: 174 / Postów: 504
Ostatnio aktywne tematy:
(2014-08-27, 20:30)
Użytkownicy forum
Administracja forum: Brak uprawnień
Użytkownicy forum: Brak uprawnień
www.fundacjahh.org